Güncel

Arsa satışı İzmit Meclisi'ni gerdi

İzmit Belediyesi’nin Ekim ayı meclis toplantısında, belediyeye ait arsaların satışını içeren ve tekrar gündeme gelen madde üzerinde tartışma yaşandı. Arsaların satışı oy çokluğuyla reddedildi

3 Ekim 2023 Saat: 22:07
Arsa satışı İzmit Meclisini gerdi
Arsa satışı İzmit Meclisi'ni gerdi

İzmit Belediyesi’nin Ekim ayı meclis toplantısı, bugün Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. 21 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıya, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in şehir dışında olması sebebiyle İzmit Belediye Başkanvekili Çetin Sarıca başkanlık yaptı. Meclis toplantısı, önceki meclislerde de gündeme gelen arsa satışını içeren madde üzerinde yaşanan tartışma ile başladı. EYT’li personelin tazminatını karşılamak üzere belediye tarafından satış yetkisi istenen arsanın tekrar meclise gelmesi üzerine Cumhur İttifakı üyeleri tepki gösterdi.

TUTUŞ, “NAMERDE MUHTAÇ MI OLDUNUZ ŞİMDİ?”

İzmit Belediyesi’ne ait olan Durhasan ve Körfez Mahallesi’ndeki arazi satışını içeren 5’inci madde üzerinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, “Bugüne kadar satış yetkisi verdiğimiz yerlerle alakalı farklın projelerden bahsettiniz. Ama bunların akıbeti ile ilgili bilgimiz yok. İki tane  yer satışı var burada. Mahalle muhtarlarına ve mahalleliye soruldu mu? Madem arsa satacaktık bu meclis neden iptal edildi. Satılacaktı neden 5 milyon TL faiz yüküyle baş başa bırakıldı. Şimdi namerde muhtaç mı olmuş oluyorsunuz? Bugüne kadar satılırken namerde muhtaç mı olundu? Bir gecede çıkan kredinin de olağanüstü meclise denk gelmesi bir tesadüf mü? Bugüne kadar bir kılıfla geldiniz. Bir mağduriyeti ortadan kaldırmak için Büyükşehir’e alır mısınız dedik. Bugün Büyükşehir neden alsın o zaman. Bugüne kadar halk ekmek dediniz, sosyal tesis dediniz, ne oldu şimdi?” dedi.

SARICA, “TARIM ARAZİSİ SANAYİ ALANINA ÇEVRİLDİ”

Tutuş’a cevap veren İzmit Belediye Başkanvekili Çetin Sarıca, “Durhasan’daki arazi sanayi parseline çevrilen bir arazi. Bu iki arazinin Büyükşehir’in almasında sıkıntı yok. Büyükşehir Belediyesi arzu ediyorsa alınabilir. Oradaki tarım arazilerini halka rağmen sanayi parseline geçiren de Büyükşehir. Bundan önce satılan arazilerin paraları belediyenin iç kaynaklarını yöneten kamu kurumudur. Bir belediyenin arazi satış ihtiyacı varsa yönetim meclise sunar ve buna göre ilerler. EYT tazminatları ile ilgili son dakikada kredi çıktı ve kullandık. Büyükşehir ile görüşün bu konuyu” ifadelerini kullandı.

ÖZMURAL, “SİZLERİ SAMİMİYETSİZ BULUYORUM”

Arsa satışı ile ilgili konuşan İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, “Geçen mecliste 17 milyonluk arazi satışı ile ilgili konuşulunca Büyükşehir alacak haberleri çıktı. Açık ihalede Büyükşehir’in ihaleyi alacağına dair nasıl bir kesinlik var. Bu arkadaşlar samimiyse ilk gündeme geldiği gün teklif edebilirlerdi. Buradan bir siyasi devşirmeye gerek yok. Tahir Büyükakın’a prim yaratma taktiği tutmadı. Faiz oranları sürekli artışta. Nas unutulmuş. Artan faizlerden dolayı belediye olarak ben etkileniyorsam bunu konuşmayalım mı? Sadece sonuç üzerinden neden tartışıyoruz. Sizleri samimiyetsiz buluyorum” ifadelerini kullandı.

SARICA, “HADDİNİ BİL”

AK Partili meclis üyesi Hayrettin Ünlü’nün arsa tartışması sürerken Çetin Sarıca’ya yönelik olarak, “Şaşırmışsın” ifadelerini kullanması üzerine mecliste tansiyon yükseldi. Ünlü’ye cevap veren Sarıca, “Haddini bil. Sözlerine dikkat et” dedi. Muharrem Tutuş ise, “Gönlümüz el vermese de bazı projelerde kullanılmak üzere arsa satışına onay verdik. Ama bu projeler hayata geçmedi. İzmit halkının aklıyla alay etmeyin. Gol atma derdindeyseniz millet Mart ayında golü atacak size” şeklinde konuştu. Arsaların satışı, oy çokluğuyla reddedildi.

SARBAŞ TARTIŞMASI 

AK Parti Meclis üyesi Hayrettin Ünlü, İzmit Belediyesi’nin iştirak şirketi olan Sarbaş’a 11 milyon TL aktarılması ile ilgili mecliste söz aldı. Ünlü, “Bu mecliste EYT’lilerin parası konuşulurken SARBAŞ’a 11 milyon aktarmayı konuşuyoruz. SARBAŞ’ı şirketine neden bu paranın aktarıldığı ile ilgili bir bilgi bize gelmedi. SARBAŞ'ı şirketine daha önce mecliste sermaye artışı yapıldı. Şirket petrol ofisi kuracağını söyledi, sermaye artışı yapıldı. Sonra petrol ofisini sattı. Sattığı zamanda meclis kararı ile sermayeyi iade etti ve sermaye azaltımı yapıldı. Hepimiz İzmit Belediyesi’nin seçilmiş meclis üyeleriyiz. SARBAŞ şirketi 11 milyon para aktarılmak isteniyor. O şirket 11 milyona ne yapacak? Gülümse Kafe’ler para basıyor deniyordu. Şirketin şu an da 30 milyon borcu olmuş” dedi. 

SARICA, “SİZ RAHAT OLUN” 

Ünlü’ye cevap veren Çetin Sarıca, “SARBAŞ’a alınan gayrimenkullerin şirkete aktarılması ile ilgili bir durum söz konusu. Siz rahat olun, her şeyin hesabını veririz. Belediye iştirakleri yüzde 100 kar mantığı ile bakılan yerler değildir” dedi. Madde, oy birliği ile süre uzatımı aldı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli BizimŞehir Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız