koto 30
19 koto

Güncel

"Artık çok rahat cinayet işleniyor"

Kocaeli Barosu, İstanbul’da öldürülen Avukat Dilara Yıldız ile ilgili Kocaeli Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Kocaeli Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Kılınç, “Zanlının en ağır cezayı almasını istiyoruz ve davanı

12 Ocak 2022 Saat: 13:01
Artık çok rahat cinayet işleniyor
"Artık çok rahat cinayet işleniyor"

Ata Baran SANCAR

İstanbul Barosu’na bağlık 29 yaşındaki Avukat Dilara Yıldız, eski nişanlısı tarafından öldürüldü. Genç avukat için Kocaeli Barosu, adliye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kocaeli Baro Başkanı Baher Gültekin Candemir’in hastalığı nedeniyle katılamadığı açıklamaya yağan yağmura rağmen ilgi yoğun oldu.

“ARTIK ÇOK RAHAT CİNAYET İŞLENİYOR”

Açıklamayı Kocaeli Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Kılınç okudu. Kılınç’ın okuduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Meslektaşımız Av. Dilara Yıldız'ın kadın cinayeti sonucu öldürülmesinin derin üzüntüsü ve öfkesi içerisindeyiz. Meslektaşımızın ailesine ve hukuk camiamıza başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımızın kamuya açık bir yerde, polislerin olay yerine intikal etmesine rağmen eski nişanlısı tarafından silahla katledilmesi, ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ne kadar rahat işlenir hale geldiğini göstermesi açısından da dehşet vericidir.

“DEVLETİN GÖREVİ OLDUĞUNU VURGULADIK”

Biz hukukçular, ısrarla kadınların yaşam hakkına yönelik sistematik hal alan kadın cinayetlerinin önlenmesi için yasaların eksiksiz uygulanmasını; önleyici, koruyucu tedbirlerin alınmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların bir an önce hayata geçirilmesini talep ettik. Kadınların yaşam hakkının korunmasının devletin görevi olduğunu vurgulayarak, bu sorumluluğun yerine getirilmesini istedik.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Ancak iktidar kadına yönelik şiddetle samimi ve etkin bir mücadele yerine, tam tersi kadınların yaşam ve özgürlüklerinin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesinden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bırakmıştır. Bu nedenle öncelikle iktidarı İstanbul Sözleşmesine tekrar imza vermeye; Danıştay'ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak, hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE CİNAYETİN ARTMASINA YOL AÇTI”

Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemelerin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Nitekim İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesi, 6284 Sayılı yasanın etkin uygulanmaması, nafakanın tartışılmaya açılması kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır.

“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Bu nedenle bir kez daha Medeni Kanununa ve 6284 sayılı yasaya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz. Kadının İnsan Hakları için mücadele eden biz Barolar, Avukatlar ve TÜBAKKOM olarak bir kez daha kadınların yanında mücadelemizi sürdüreceğimizi vurguluyor, meslektaşımızı katleden zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz”

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli BizimŞehir #EVDEKAL Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız