Güncel

Başkan Turan,"Kandıranın manda yoğurdu, keten bezi, hindisi ve kandıra taşı ilçemizin en önemli simgelerindendir"

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, mahalle ziyaretlerine devam ediyor. Başkan Turan’ın sondurağı Çerçilli mahallesi olurken, mahalle de bulunan Kandıra Taşı Ocaklarını da ziyaret etmeyi ihmal etmiyor.

10 Eylül 2020 Saat: 15:24
Başkan Turan,Kandıranın manda yoğurdu, keten bezi, hindisi ve kandıra taşı ilçemizin en önemli simgelerindendir
Başkan Turan,"Kandıranın manda yoğurdu, keten bezi, hindisi ve kandıra taşı ilçemizin en önemli simgelerindendir"

"GEREKEN ÖNEMİ VERECEĞİZ"

Gerçekleştirdiği ziyaretlerle ilçenin değerlerine sahip çıkmaya devam eden Başkan Turan; “Kandıra-taşı, gerek kolay işlenebilir olması, gerek sağlamlığı, gerekse dekoratif özellikleri nedeniyle, inşaat sektörünün en çok tercih ettiği malzemelerden biridir. Meşhur Kandıra Taşı’nın en çok çıkarılarak işlendiği yerler arasında ilçemizin Çerçilli mahallesi gelmektedir. Kandıra’nın Manda Yoğurdu, Kandıra’nın Keten Bezi, Kandıra’nın Hindisi ve Kandıra Taşı, bizim ilçemizin en önemli simgelerindendir. Ne yazık ki bu çok değerli ve önemli ürünlerimizden olan Taşımızın imalatı ve değeri günden güne kayboluyor. Bizler de belediyemiz olarak Kandıra Taşına gereken önemi vereceğiz.” dedi.


Başkan Turan’a Meclis üyesi Hamza Biçer ederken, Çerçilli mahalle sakinleri ise Kandıra Taşının geçmişinin çok eskilere dayandığını Osmanlı Devleti zamanındaki saraylarda bile Kandıra taşı kullanıldığını vurguladılar.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli BizimŞehir #EVDEKAL Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız