sağ2

Güncel

İş Yerinde İlk Yardım

Büyükşehir Belediyesi KO-MEK usta öğrencilerine iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi.

20 Eylül 2019 Saat: 13:16
İş Yerinde İlk Yardım
İş Yerinde İlk Yardım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları, usta öğreticilerine yönelik iş sağlığı ve güvenliği temel eğitimi düzenledi. Tüm KO-MEK usta öğreticilerinin katıldığı eğitimde, meslek hastalıklarının sebepleri, tekniklerin uygulanması, hijyen, biyolojik ve psikososyal risk etkenleri ile

ilkyardım konularında geniş kapsamlı bilgi aktarıldı.

 

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ NEDİR?

Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen eğitimi İş Yeri Hekimi Dr. Zühal Kocamanoğlu verdi. Dr. Kocamanoğlu seminerin başında iş sağlığı ve güvenliği tanımına açıklık getirdi. Dr. Kocamanoğlu;  Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri ışığında yaptığı tanımlamada, “ tüm mesleklerde çalışanların bedensel, ruhsal ve sosyal yönden iyilik hallerinin en üstün düzeyde tutulması, sürdürülmesi ve geliştirilmesi çalışmalarına iş sağlığı ve güvenliği adı verilir” dedi.

 

MESLEK HASTALIKLARI

Eğitimde meslek hastalıkları ve sebepleri konusunda detaylı bilgi sunuldu. 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 11. Maddesine göre meslek hastalıklarının, işçinin çalıştığı işin niteliğine göre tekrarlanan bir sebeple veya işin şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, sakatlık veya ruhi arıza halleri olduğu ifade edildi. Bu aşamada usta öğreticilere, sağlık gözetimi, iş yeri sağlık risklerinin kontrolü ve kişiye yönelik korunma uygulamaları konusu anlatıldı.

 

ÇAĞIMIZIN SORUNU STRES

Eğitimde çağın önemli sorunu olan stres ve stresle mücadele konusu ana başlık olarak katılımcılara aktarıldı. Stresle başa çıkmanın en önemli yönteminin ise stresi kaynağında yok etmek olduğu vurgulandı.

 

 

 

İŞ YERİNDE İLK YARDIM

KO-MEK usta öğreticilerinin ilgiyle takip ettiği eğitimde ayrıca işyerinde uygulanması gereken hijyen kuralları ele alındı. Eğitimin en önemli maddesini ise ilk yardım oluşturdu. Bu aşamada, usta öğreticilere iş yerindeki olası kazalara karşı uygulanacak ilk yardım temel kuralları ifade edildi. Eğitimin sonunda İş Yeri Hekimi Dr. Zühal Kocamanoğlu, usta öğreticilerden gelen sağlık sorularını yanıtladı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli BizimŞehir #EVDEKAL Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız