Güncel

Kanko: Bakanlık Taliban modeli eğitim hedefliyor!

CHP Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, ÇEDES Projesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na yönelik sert eleştirilerde bulundu

18 Eylül 2023 Saat: 19:51
Kanko: Bakanlık Taliban modeli eğitim hedefliyor!
Kanko: Bakanlık Taliban modeli eğitim hedefliyor!

CHP Milletvekili Muhip Kanko bir basın açıklaması yaparak Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim politikasını eleştirdi. Okullarda öğrencilere çağın ihtiyaçlarına uygun pozitif bilimin ön gördüğü şekilde, laik ve çağdaş eğitim verilmesi gerektiğini vurgulayan Kanko, Milli Eğitim Bakanlığının ÇEDES Projesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede şu açıklamalara yer verdi:

EĞİTİM SİSTEMİMİZİ DİNAMİTLİYOR

“Türkiye’deki laik ve çağdaş eğitim sitemini Ortadoğu’daki ülkelerin eğitim sitemine çevirmek isteyen MEB tarafından atılan adımlar maalesef yeni Milli Eğitim Bakanıyla birlikte dozajını artırarak devam etmektedir. ÇEDES projesi ile laik, bilimsel, çağdaş eğitim sitemimizi adeta dinamitleyerek yıkmak isteyen MEB; okullarda; manevi danışman; adı altında din görevlilerinin atanmasını içeren ve karma eğitimin kaldırılmasına yönelik uygulamalarına hız verdiği gibi siyasi iktidarın ülkede yaratmak istediği dini eğitim projelerini sistematik bir şekilde hayata geçirmektedir.”

TALİBAN MODELİ

ÇEDES projesinin öncüsü olan ‘Değerler Eğitimi; genelgesi 2010 yılında Millî Eğitim Bakanı Nimet Baş tarafından yayınlandığını, bu genelgenin uygulanmasına 2011-2012 yılında geçildiğini hatırlatan Kanko son olarak şunları söyledi: “Millî Eğitim Bakanlığı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ile imzalamış olduğu protokol çerçevesinde TÜRGEV, Ensar Vakfı, Hizmet Vakfı, Hayrat Vakfı, İHH, Furkan Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti gibi dini vakıflarla birlikte Türkiye’nin farklı illerindeki devlet okullarında uygulamaya sokulmuştu. Bugün uygulanmak istenen ÇEDES projesi ile imam, vaiz ve Kur’an kurslarındaki din görevlileri aracılığıyla öğrencilere eğitim verilmesi ile laik, çağdaş ve bilimsel eğitim sisteminden Taliban modeli eğitim sistemine evrilmenin provaları yapılmaktadır.

 

TOPLUM GÖZ ARDI EDİLİYOR

Siyasi iktidarın toplumun hassasiyetlerini göz ardı ederek çocuklar ve toplum üzerinde tek mezhep ve ideoloji gibi kutuplaştırıcı bir eğitim modelini benimsemesi ülke gerçeğinden çok uzak baskıcı bir sisteme doğru adım adım ilerlemesi kabul edilemez. Ülkemiz, etnik, dini ve kültürel anlamda birçok yapıyı bir arda barındıran Anadolu mozaiğine sahip özel bir Ülkedir. Yasalarımıza ve uluslararası anlaşmalar aykırı atılan bu adımların asıl hedef laik ve çağdaş eğitim sistemimizdir. Cumhur İttifakının bileşenlerinden olan HÜDAPAR ve türevlerinden oluşan partilerin temel hedefi de çağdaş ve laik eğitim sistemimizdir. Birçok yönüyle eğitim sistemimizi hedef alan ÇEDES Projesiyle eğitimde bilimsel değerlerin rafa kaldırılarak, tarikat ve cemaat mensuplarının okullara sokulmasına zemin hazırlandığı görülmektedir. Toplumun sinir uçlarıyla oynayan Milli Eğitim Bakanlığı cehaleti ve kutuplaşmayı körükleyici siyasi planlarından biran önce vazgeçmelidir.”

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli BizimŞehir Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız