Güncel

Körfez, kendi elektriğini üretecek!

Körfez Belediyesi, hayata geçirilecek GES projesi ile kendi elektriğini üretecek. Yeni iş makinelerinin de kazandırılacağı Körfez’de mevcut olan sokak hayvanları rehabilitasyon merkezi dışında geniş kapsamlı bir rehabilitasyon merkezi da

4 Haziran 2024 Saat: 18:27
Körfez, kendi elektriğini üretecek!
Körfez, kendi elektriğini üretecek!

Körfez Belediyesi Haziran ayı Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Şener Söğüt’ün başkanlığında gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin tek tek görüşüldüğü toplantıda, kültür sanat komisyonunun raporu görüşüldü. Geleneksel olarak gerçekleştirilen Kiraz Festivali’nin bu yıl 5-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Karar oy birliği ile kabul edildi.

KİRAZ FESTİVALİ 5-7 TEMMUZ’DA

Festival kapsamında 5 Temmuz’da kortej yürüyüşü ve halkoyunları gösterisi gerçekleştirilecek. 6 Temmuz’da da Hereke Kalesi’nde Kısa Film Festivali’nin galası gerçekleştirilecek. Son gün 7 Temmuz’da ise çocuklar için gün boyu çocuk şenliği ve uçurtma şenliği yapılacak. Akşamında ise yerel sanatçıların konseri olacak.

5 YILDA KENDİSİNİ AMORTİ EDECEK

Meclis toplantısında Başkan Söğüt’e hayata geçirilecek projeler ve ihtiyaç doğrultusunda alınacak iş makineleri için kredi çekme yetkisi de verildi. Başkan Söğüt, konuyla ilgili meclise bilgi vererek, “Geçtiğimiz yıl aslında temelini atmıştık. Güneş Enerji Sistemi’ni hayata geçireceğiz. GES, kendisini ortalama 5 yılda zaten maliyetini karşılayan bir sistem.

GES PROJESİ’NDE KULLANILACAK

1 Megawatt elektrik üretecek GES projesinin maliyeti yaklaşık 30-35 milyon TL. Biz Körfez için yaptırdığımız incelemelerde 2 megawatt elektrik üretecek tesis kullanabiliyoruz. Bu da yaklaşık 70 milyon TL’lik bir yatırım demek. Alacağımız kredinin büyük kısmını buraya harcayacağız. İş makinelerimiz zamanla yıpranıyor. Hizmetin aksamaması için bunları yenileyeceğiz. İhtiyacımız olursa da cari giderlerimiz için kullanacağız” dedi.

KAPSAMLI BİR REHABİLİTASYON MERKEZİ

Yaklaşık 100 milyon TL’lik kredinin kullanılacağını belirten Başkan Söğüt, “Tabi farklı projelerimiz de olacak. Sokak Hayvanlarımızla ilgili barınak projemiz hazır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın onayı bekleniyor. Onların onayı geldiği anda alan ve projemiz hazır. Daha büyük bi barınak inşa edeceğiz. Şu an bir rehabilitasyon merkezimiz, orada görevli 2 veteriner ve teknik personelimiz var.

BİRLİKTE ÇALIŞMA YÜRÜTECEĞİZ

Her gün sahadan kısırlaştırılması gereken sokak hayvanlarını toplayıp kendi rehabilitasyon merkezinde hem de Büyükşehir Belediyemizin tesisinde çalışma yürütüyoruz. Bundan sonra da yeni tesisle bu çalışmaları daha da geniş kapsamlı yapabileceğiz” dedi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli BizimŞehir Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız