Güncel

Sezai Karakoç Yeti Yarışmasında dereceye girenler belli oldu

Sezai Karakoç Yeti ve Hitabet Şampiyonaları’nın final yarışmaları gerçekleştirildi. Gençler, Sezai Karakoç öğretisinin emanetçileri olduklarını kanıtladı

16 Kasım 2023 Saat: 16:34
Sezai Karakoç Yeti Yarışmasında dereceye girenler belli oldu
Sezai Karakoç Yeti Yarışmasında dereceye girenler belli oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 16-19 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Sezai Karakoç Günleri öncesinde gençler arasında düzenlenen şampiyonalarda final heyecanı yaşandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan Yeti ve Hitabet Şampiyonalarında finale kalan okullar karşılaştı. Bu kapsamda Yeti Şampiyonası’nda Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi 52 puanla birinci oldu. Aynı gün yapılan Hitabet Yarışması’nı ise Gülbahar Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Funda Ali elde etti.

KÜFFİYE TAKTILAR

Şampiyonaların final etabına katılan öğrenciler bilgi birikimleriyle dikkat çekerken, Sezai Karakoç’un özellikle sömürgecilik ve emperyalizm konusunda gösterdiği hedeflerin emanetçileri olduklarını kanıtladı. Yarışmaya katılan gençler boyunlarına Filistin’in direniş sembolü olan kûffiye taktı. Öğrenciler böylece günlerdir büyük zulüm altında yaşayan Filistin halkıyla dayanışma içinde olduklarını gösterdi.

KOCAELİ KONGRE MERKEZİ’NDE FİNAL HEYECANI

Her iki şampiyonanın final etabı Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Burada ilk olarak Yeti Şampiyonası’nın finali yapıldı. Finalde, Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi (E ve D Takımı), Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi ve Gebze Kız İmam Hatip Lisesi’nin takımları karşılaştı. Yeti Şampiyonası’nın sunuculuğunu yeni medya küratörü İsmail Halis yaptı. Her takım iki öğrenciden oluştu. Şampiyonanın finali; bilgi yarışması, kelime oyunu ve tabu etaplarından oluştu. Şampiyonada takımlara Sezai Karakoç ve eserleriyle ilgili 50 adet genel kültür sorusu soruldu. Takımlar bu etaplardan gelen sorulara doğru cevaplar vermeye çalıştı.

BİRİNCİ ALİ FUAT BAŞGİL SOSYAL BİLİMLER LİSESİ

Yaklaşık bir saat süren şampiyonanın finalinde en çok puanı Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi elde etti. Başarılı lise 52 puanla birinci oldu. İkinciliği Mehmet Akif Lisesi E Takımı, üçüncülüğü Gebze Kız İmam Hatip Lisesi, dördüncülüğü Mehmet Akif Ersoy D takımı elde etti.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli BizimŞehir Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız