Eğitim

Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı sona Erdi

Macaristan'ın başkentindeki Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleşen 11. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı sona erdi.

28 Eylül 2016 Saat: 20:34
Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı sona Erdi
Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı sona Erdi

Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe’nin dünyada eğitim ve bilim dili olması için çalışacak

Uluslararası 116 akademisyenin katıldığı kurultayın sonuç bildirisinde özellikle Türk dili ve edebiyatı ile Türkçe Öğretimi bilim dallarının ayrı ayrı düşünülmesi ve Türk dilinin bir eğitim ve bilim dili olarak geliştirilmesi konularına dikkat çekildi.

Yunus Emre Enstitülerinin çalışmaları ile dünyada 45 bin kişinin Türkçe öğrendiğini vurgulayan Başkan Prof. Dr. Şeref Ateş, Yunus Emre Enstitüsü olarak Türkçe’nin eğitim ve bilim dili olması için daha çok çalışacaklarını söyledi.

Bilkent Üniversitesi, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı işbirliğinde düzenlenen 11. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı, Macaristan'ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştirildi.

"45 bin kişi Türkçe öğrendi”

Kurultayın açılışında konuşan Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, "Ülkemizin dostlarını artırmak ve sevenlerini çoğaltmak için giriştiğimiz yoğun kültürel diplomasi faaliyetlerinin en seçkin unsurlarından biri de hiç şüphesiz Türkçenin öğretilmesi meselesidir" dedi. Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ateş, kadim kültürel değerlerimizi ve insanımızı dosdoğru anlatmaya çalıştıklarını ifade etti. Prof. Ateş, Kültür Merkezleri dışında gerçekleştirilen kurslar, Enstitünün girişimleriyle yürütülen Türkçe seçmeli dersler ve Türkoloji Projesi kapsamında Yunus Emre Enstitüsünden sağlanan desteklerle yaklaşık 45 bin öğrencinin Türkçe öğrendiğini söyledi. Ateş, Yunus Emre Enstitüleri olarak Türkçe’nin eğitim ve bilim dili olması için daha çok çalışacaklarını ifade etti.

116 bilim insanı katıldı

Kurultay Düzenleme Kurulu 322 bildiriden 116'sını kabul etti. Açılış konuşmalarının ardından toplam on oturumda 116 bilim insanı bildirilerini sundu. Prof. Dr. Abide Doğan ve Prof. Dr. Naciye Yıldız başkanlığında toplanan komisyon tarafından hazırlanan XI. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı'nın sonuç bildirisi tüm delegelere okundu.

Türkiye dışından 101 akademisyenin katıldığı Kurultayın sonuç bildirisinde şu ifadelere yer verildi: "Kurultayda Türk dilinin Türk dünyasındaki konumu hakkında görüşler ve karşılıklı ilişkilerin kuvvetlendirilmesi hususu dile getirildi.

Türk dili ve edebiyatı ile Türkçe Öğretimi bilim dallarının ayrı ayrı düşünülmesi ve uygulamalarda da ona göre davranılması müstakil bölüm halinde yeniden tesisinin sağlanması üzerinde duruldu. Türk dilini bir eğitim ve bilim dili olarak geliştirilmesi konusuna dikkat çekildi.

Okunan bildirilerin ve yapılan tespitlerin dil bilgisi çalışmalarına katılması, sözlük düzenlemelerinde dikkate alınması üyelerimizce önerildi.” Sonuç bildirisinin okunmasının ardından katılımcılar için Budapeşte'de tarihî gezi düzenlendi.

Bildiride İmzası Bulunan Komisyon Üyeleri İse Şu İsimlerden Oluşuyor: Dr. Hamza Zülfikar, Dr. Mustafa Öner, Dr. Rasim Özyürek, Dr. Abide Doğan, Dr. Naciye Yıldız, Dr. Zuhal Yüksel, Dr. Abdurrahman Güzel, Dr. Ayşegül Celepoğlu, Dr. Bayram Baş, Dr. Fatih Kirişçioğlu, Dr. Roza Ayvazova, Dr. Mohsin Nagisoylu, Dr. Kerime Üstünova, Dr. Muammer Nurlu, Dr. İsmet Çetin, Dr. Eyüp Akman, Dr. Aziz Gökçe

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli BizimŞehir Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız